Toggle Bar

Kredyt we frankach: Czy ugoda z bankiem opłaca się?

W większości przypadków zawarcie ugody z bankiem się nie opłaca, bowiem więcej kredytobiorca zyska unieważniając umowę kredytu na drodze sądowej.  Ci, którzy zaufali bankowi, teraz ponownie za to płacą. W niektórych jednak przypadkach warto rozważyć zawarcie ugody z bankiem, w szczególności jeżeli skłania nas do tego nasza sytuacja materialna czy rodzinna.

Co stanowi problem w kredytach frankowych?
Problemem dla wielu kredytobiorców, którzy zdecydowali się zaciągnąć zobowiązanie we frankach szwajcarskich jeszcze w okresie, gdy walutę helwecką można było kupować po 2-2,5 zł, jest drastyczny wzrost jej kursu. Obecnie frank zbliża się do wyceny na poziomie 5 zł za 1 CHF.
 
Na czym polega propozycja ugody?
Oferta ugody polega na przewalutowaniu dotychczasowego kredytu z franków szwajcarskich na złote i ustaleniu salda kredytu tak jakby od początku był zaciągnięty i spłacany w polskiej walucie.
 
Kto dostanie może ubiegać się o ugody?
Banki, ugodę zamierzają przedstawić wszystkim klientom, którzy spłacają kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego.
 
Czy mogę negocjować propozycję ugody?
Tak. Ugoda przedstawiona przez banki podlegał indywidualnym negocjacjom. Aczkolwiek negocjowanie warunków ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego może okazać się nie lada wyzwaniem. 
 
Analiza treści ugody i jej konsekwencji finansowych
Kluczowym elementem podczas negocjacji ugody jest szczegółowa analiza jej treści oraz konsekwencji finansowych. Ważne jest, aby zrozumieć, ile dokładnie wpłaciłeś do banku oraz jakie masz szanse na odzyskanie pewnych kwot w drodze sądowej w porównaniu do zaoferowanych przez bank warunków. 
 
Zanim podpiszesz ugodę z bankiem, skonsultuj się z kancelarią
Decyzja o podpisaniu ugody frankowej z bankiem jest krokiem, który wymaga dokładnej analizy i zrozumienia swojej sytuacji finansowej oraz prawnej. Zawarcie ugody z bankiem powinno być dobrze przemyślane i skonsultowane z prawnikiem. Decydując się na ugodę, eliminuje się z umowy ryzyko kursowe, ale zastępowane jest ono ryzykiem oprocentowania, które jest wyższe w kredytach złotówkowych. 
Ponadto, prawnik może pomóc ocenić, czy w indywidualnej sytuacji korzystniejsza będzie walka o unieważnienie umowy kredytowej czy skorzystanie z propozycji ugody.
 
Dlaczego warto walczyć w sądzie?
W swoim wyroku TSUE wskazał, że klauzule dotyczące przeliczania franków na złotówki, inaczej klauzule waloryzacyjne w umowach kredytowych, są niedozwolone.
Na czym polega propozycja ugody?
 

Developed in conjunction with Joomla extensions.