Toggle Bar
Wyciek danych pacjentów z DCG - Centrum Medyczne we Wrocławiu
źródło zdjęcia: www.freepik.com

Wyciek danych pacjentów z DCG - Centrum Medyczne we Wrocławiu

W otrzymanym od DCG Centrum Medyczne oświadczeniu czytamy, że wyciek nastąpił ze środowiska testowego firmy MEDILY sp. z o.o., która w latach 2019-2021 dostarczała klinice oprogramowanie AURERO do zarządzania wizytami. Chociaż DCG Centrum Medyczne rozwiązało z MEDILY umowę w dn. 31 stycznia 2021 roku, to okazuje się, że firma MEDILY nie skasowała danych pacjentów ze środowiska testowego, choć powinna była to zrobić jeszcze w 2021 roku. Dane, które wykradziono są za okres do 2019 roku.
Klinika poinformowała również, że wysłała SMSy do osób, których numery telefonów znajdowały się w zbiorze wykradzionych danych.
 

Wyciek danych z DCG Jak doszło do wycieku?
Do wycieku doszło na skutek złamania zabezpieczeń stosowanych przez dostawcę oprogramowania - firmę Medily sp. z o.o.

Wyciek danych z DCG -  jakie dane wykradziono?
- imię i nazwisko,
- płeć,
- data urodzenia,
- PESEL,
- adres zamieszkania,
- adres e-mail,
- numer telefonu.
 

Wyciek danych z DCG - Wyprzedź oszusta
Taki wyciek danych stanowi bardzo łakomy kąsek dla cyberprzestępców, którzy mogą przeprowadzać precyzyjne cyberataki, bazując na pozyskanych informacjach. Warto zwracać dokładniejszą uwagę na wiadomości e-mail, SMS i na nietypowe połączenia telefoniczne w najbliższym czasie. Zachowaj czujność!
Jeśli ktoś się pod Ciebie podszywa, masz szansę zareagować i zapobiec wyłudzeniu. Dobrym pomysłem będzie więc:

1. Zastrzeżenie numeru PESEL, zrobisz to szybko w aplikacji mObywatel lub w urzędzie gminy
Jak zastrzec PESEL w mobywatel.gov.pl? Zaloguj się do serwisu mobywatel.gov.pl, następnie  należy wejść do sekcji „Twoje dane”, potem „Rejestr Zastrzeżeń PESEL” i wybrać „Zastrzeż PESEL” lub „Cofnij zastrzeżenie”. 
2. Załóż konto w portalu BIK, BIG oraz aktywuj alerty BIK, celem monitorowania swojej aktywności kredytowej.
3. Zwiększenie czujności na kontakty telefoniczne czy wiadomości e-mailowe, które mogą mieć na celu wyłudzenie od Was dodatkowych danych w związku z tym incydentem. 
4. Zapytaj prawnika czy nie należy Ci się odszkodowanie za zadośćuczynienie 

Na ile ten wyciek jest niebezpieczny?
Sprawca nie jest znany i trudno ocenić skutki. Zalecamy zastosowanie się do zaleceń przekazanych wyżej, by nie narazić się na osoby, które mogą chcieć wyłudzić od Was dodatkowe informacje na bazie informacji pozyskanych w wyniku ataku hakerskiego. Zalecamy nie podawać loginów, haseł, nie klikać w linki zawarte w korespondencji niewiadomego pochodzenia. Proszę zwracać uwagę na przychodzące maile, smsy, z których wynika, że zawarli Państwo jakąś umowę, o której Państwo nic nie wiedzą.

 
 
 
 

Developed in conjunction with Joomla extensions.